RT Myriad - шаблон joomla Joomla

Spacerując po zakamarkach miejscowości, łatwo jest poczuć jej niepowtarzalny klimat: historyczne zabytki z jednej strony i piękna przyroda z drugiej. Warto tu przyjechać i spędzić chociaż jedno popołudnie. Dawna miejscowość templariuszy pozwoli cofnąć się w czasie i przeżyć ciekawą przygodę.

Naszą wycieczkę rozpoczniemy w samym centrum Bań, gdzie znajduje się kościół Matki Bożej Wspomożenia Wiernych.

Kościół w Baniach z XIII wieku.
Kościół w Baniach z XIII wieku.

XIII-wieczny kościół
Świątynia została wzniesiona około 1274 roku i jest jedną z najważniejszych pozostałości po działalności zakonu templariuszy. Świątynię pobudowano z kostki granitowej. Wysoka i reprezentacyjna wieża jest już efektem późniejszych modyfikacji – powstała w 1853 roku. Charakterystycznym elementem tego kościoła jest sposób wykonania wnętrza – belki dzielą je na trzy nawy. A takie założenie występuje najczęściej w bazylikach. Prezbiterium kościoła zwrócone jest w kierunku Grobu Pańskiego w Jerozolimie.

Baszta Prochowa
Oto pozostałość po średniowiecznej historii miejscowości. W czasach, gdy Banie uzyskały prawa miejskie, centrum zostało otoczone murami obronnymi. Wykonanie wieńca z kamienno-ceglanej ściany ułatwiał układ zabudowań, kształtem przypominający owalnicę.

Umocnienia zostały wyposażone w dodatkowe elementy. Jednym z nich była Baszta Prochowa. Obecnie jest to jedyna pozostałość po dawnych założeniach fortyfikacyjnych – mury miejskie zostały zniszczone już w 1478 roku, a całkowitą rozbiórkę przeprowadzono niespełna 300 lat później.

Baszta Prochowa.
Baszta Prochowa.

Kaplica św. Jerzego
To drugi spośród bańskich zabytków, który nawiązuje do obecności rycerzy zakonnych na tych terenach. Jednak tym razem nie chodzi o działalność templariuszy, a ich następców – joannitów. Budowla pochodzi z 1417 roku i początkowo służyła jako szpital dla chorych i trędowatych. Jednak w historii Bań, zapisała się też jako miejsce głośnych wydarzeń. Dawniej odtwarzano tu misteria wielkanocne. Pewnej wiosny zostały wystawione po raz ostatni, gdy podczas inscenizacji zginęło trzech aktorów...

Jezioro Dłużec
Na zakończenie spaceru, proponujemy odpoczynek nad jeziorem Dłużec. To urokliwe miejsce, w którym można się wyciszyć i zrelaksować – dlatego doceniają je wędkarze. A w sezonie letnim działa tutaj strzeżone kąpielisko. W pobliżu przebiega ścieżka rowerowa gminy Banie. To także ciekawa propozycja na kolejną wycieczkę po okolicy!

 

 

Nasza strona korzysta ciasteczek dla Twojej wygody i zwiększenia funkcjonalności