RT Myriad - шаблон joomla Joomla

Rajd po gminie Banie to nasza propozycja na weekend. Trasa wiedzie przez miejscowości, w których do dzisiaj można zobaczyć ślady obecności zakonów rycerskich. Miłośnicy rowerowych wypadów będą też zachwyceni widokami, jakie przygotowała dla nich tutejsza przyroda: lasy, jeziora, rzeki – wszystko na wyciągnięcie ręki!

Nasza podróż rozpoczyna się w Rożnowie. Pokonując kolejne kilometry trasy, będziecie mogli oddalić się od zabudowań i zanurzyć w leśnej zieleni. Po drodze natraficie na kilka jezior oraz coś, co na pewno Wam się spodoba – prawie 20-kilometrową trasę rowerową prowadzącą dawnym traktem kolejowym.

Rożnowo to ciekawe miejsce, położone na malowniczym Szlaku Równiny Wełtyńskiej. Nieopodal zabudowań, w dolinie rzeki Tywy, znajdują się ruiny spalonego młyna. Nie sposób nie zauważyć pozostałości po epoce średniowiecza. Wciąż stoi tu pobudowany w XV wieku kościół.

 

Rożnowo, późnogotycki kościół z przełomu XV/XVI w.
Rożnowo, późnogotycki kościół z przełomu XV/XVI w.

 

Drugim przystankiem na naszej trasie jest Sosnowo. Przed wiekami wioska należała do zakonu templariuszy. Zachował się tu charakterystyczny dla średniowiecza owalnicowy układ miejscowości. W centrum znajdziecie kościół, który stoi w tym miejscu już od XIII wieku! To najstarszy zabytek wsi. Mijając Górę Wyspę i Jezioro Święte, kierujemy się do Bań. To kolejny etap naszej wycieczki. W tej miejscowości znajdziecie szereg zabudowań pozostawionych przez templariuszy i joannitów. Warto zobaczyć średniowieczny, kamienny kościół oraz basztę prochową. Jeżeli macie ochotę na odpoczynek, to warto zatrzymać się nad brzegiem jeziora Dłużec.

 

Jezioro Dłużec.
Jezioro Dłużec.

 

Dalej kierujemy się do Górnowa. Miejscowość leży na rozległej polanie. Trzeba zobaczyć tu kościół z XIV wieku. Jadąc około kilometra w głąb lasu znajdziemy Jezioro Górne. Na jego wschodnim brzegu mieści się grodzisko, które zostało wzniesione około IX wieku. Co więcej, w tym miejscu odkryto też ślady ludzkiej obecności pochodzące sprzed 2,5 tys. lat!

Kolejny przystanek to Dłusko Gryfińskie. Znajdziemy tu bardzo stary kościół, którego historia sięga połowy XIII wieku. Kamienna budowla przetrwała próbę czasu i stoi tu do dziś. Dodatkowo, architektoniczną ciekawostką mogą być też domy, w których zachowała się oryginalna stolarka drzwiowa i okienna sprzed wielu lat.

Ścieżka rowerowa po dawnym nasypie linii kolejowej.
Ścieżka rowerowa po dawnym nasypie linii kolejowej.

 

Gminna trasa rowerowa to prawdziwa rewelacja dla miłośników dwóch kółek! Wyjeżdżając z Dłuska, dojeżdżamy do Swobnicy. Oglądamy tutaj ruiny joannickiego zamku i rozpoczynamy jazdę ścieżką rowerową. Trasa przebiega po dawnej linii kolejowej i prowadzi przy brzegu jeziora Długiego. W oddali można dostrzec wieżę kościoła w Baniach.

Na dalszym odcinku trzeba przejechać przez most, przerzucony wysoko nad rzeką Tywą. Z trasy zjeżdżamy w okolicach Lubanowa i kierujemy się do Babinka. Dobrym miejscem na odpoczynek będzie tutejszy park. Po odzyskaniu sił, warto obejrzeć kościół oraz pozostałości po pałacowo-folwarcznych zabudowaniach.

 

Nasza strona korzysta ciasteczek dla Twojej wygody i zwiększenia funkcjonalności