RT Myriad - шаблон joomla Joomla

 

Fundacja Rozwoju Regionalnego Bielik zaprasza na

XI Spotkania z Historią na Ziemi Bańskiej,

które odbędą się w sobotę, 18.09.2021 r.

 

Wszystkich mieszkańców Pomorza Zachodniego oraz turystów zapraszamy do zwiedzania fajnych i ciekawych miejsc. W tym roku zapraszamy na rajd turystyczny po czterech miastach regionu. My otwieramy, Wy jeździcie!

Godz. 11:00-13:00 Banie

W kaplicy św. Jerzego rycerz Krzysztof opowie o joannitach i templariuszach - założycielach osad na tych ziemiach. Przed kaplicą, dla dzieci rozpoczną się warsztaty fotograficzne prowadzone przez dom kultury (z wykorzystaniem rekonstruktorów). Oprócz joannity, pojawi się artyleria średniowieczna.

 Banie, artyleria średniowieczna

W drodze z Bań do Pyrzyc:

Baszta Prochowa w Baniach (na terenie plebanii). Wybudowana została na przełomie XIV/XV wieku na planie okręgu, na pozostałościach po XIV-wiecznej czatowni. Dolna część budowli - niegdyś podstawa czatowni - została wybudowana z kamienia polnego. Górną część stanowi cegła. W murach baszty znajdują się otwory strzelnicze, a całość wieńczy ganek obronny zakończony prostym, lecz częściowo zniszczonym murem.

Z basztą związana jest legenda, którą przeczytacie tutaj: http://ziemiabanska.pl/legendy/baszta-prochowa

Pomiędzy Baniami a Parnicą. Kamienie mają oczy. Czy to nie fascynujące miejsce na zrobienie pamiątkowego zdjęcia?

Czołg i armaty. Po drodze z Bań warto na chwilę zatrzymać się w małym parku tuż przy pyrzyckich murach miejskich i zobaczyć ekspozycję militarną: dwie armaty ppanc. ZIS-3 i czołg ciężki IS-2.

Mury miejskie w Pyrzycach. Zanim traficie do izby pamięci pospacerujcie chwilę. Początki zespołu obwarowań miejskich w Pyrzycach sięgają drugiej połowy XIII wieku. Składały się na niego fosa miejska i most, wały oraz umocnienia ziemno-drewniane, a od 1317 roku mury obronne. Mury te początkowo wznoszone były z kamienia, z dwoma bramami i około 50 basztami łupinowymi. Otaczał je wał ziemny i fosa połączona ze stawem młyńskim po południowo-zachodniej stronie miasta. W 1945 roku ostrzał artyleryjski poważnie je uszkodził. Dziś, dzięki odbudowie, obwarowania zachowane są na niemal całym obwodzie.


 

 

Godz. 12:00-14:00 Pyrzyce

Otwieramy Dział Tradycji – „Muzeum Ziemi Pyrzyckiej” Pyrzyckiej Biblioteki Publicznej w Kaplicy św. Ducha. Do zobaczenia sporo interesujących pamiątek po Pyrzycach przedwojennych, ale i po ludziach i instytucjach tworzących życie w Pyrzycach po 1945 roku. Opiekun izby pamięci oprowadzi i opowie o zebranych pamiątkach.  Miejsce polecane szczególnie dla interesujących się czasami PRL. Rodzynek na torcie - najstarszy dzwon Pomorza.

Izba Pamięci w Pyrzycach

Baptysterium to obiekt położony pod grodem pyrzyckim. Według podań to właśnie w tym miejscu w 1124 roku bp św. Otton udzielił Pyrzyczanom pierwszego chrztu. Skręcamy zaraz za murami Pyrzyc, z drogi na Lipiany, w drogę na Piasecznik. Studnia św. Ottona znajduje się 800 m dalej, po prawej stronie.

Jezioro Sicina położone w pobliżu Pyrzyc obok dawnej drogi krajowej nr 3. Ryby: sandacze, szczupaki, karpie, leszcze, płocie, karasie. Przy ładnej pogodzie rewelacyjne miejsce na krótki wypoczynek pod wiatami.

Mielęcin, po drodze do Lipian. Neoklasycystyczny pałac wybudowany pod koniec XIX w. przez Otto Ramma. W 1947 r. pałac został wyremontowany i przebudowany na szkołę, która funkcjonuje w nim do dziś. Budowla posiada dwie kondygnacje z czerwonej cegły na podmurówce z kamienia i pięciokondygnacyjną wieżę. Do głównego wejścia prowadzi aleja lipowa. Szkoła otoczona jest parkiem o powierzchni ponad 6 ha.


Godz. 13:00-15:00 Lipiany

Zapraszamy do zwiedzania krypty pod kościołem. Kościół z przełomu XIII i XIV w. Zwiedzanie z przewodnikiem. Przewodnik opowie ciekawe historie o Lipianach i okolicy. Mało kto wie, że Lipiany mają bogatą historię piwowarstwa. Przed kościołem stanie artyleria, a na rynku zagoszczą piraci.

Kościół w Lipianach

Brama Pyrzycka w Lipianach. Została zbudowana na początku XV wieku i broniła dostępu do miasta od strony Pyrzyc. Budynek powstał z cegły na planie kwadratu. Dopiero wyżej nadbudowano ośmioboczną część. Na szczycie znajduje się wieloboczny stożek zwieńczony wiatrowskazem. Obecnie brama jest zamknięta dla zwiedzających, ale mamy w planach udostępnienie jej w kolejnych, naszych Spotkaniach z Historią.

Giżyn. Kaplica grobowa rodu von Borcke z I poł. XIX w., gdzie pochowany jest podpułkownik Heros von Borcke - uczestnik i bohater wojny secesyjnej, przyjaciel generała Jamesa Stuarta.

We wrześniu nie zobaczymy rekonstruktorów, którzy co roku przybywają do Giżyna oddać hołd podpułkownikowi. Aby ich obejrzeć zapraszamy co roku, pod koniec lipca.

 

Godz. 14:00-16:00 Myślibórz

Otwarte do zwiedzania Muzeum Pojezierza Myśliborskiego, a także Brama Pyrzycka. W obydwu miejscach będą przewodnicy, którzy opowiedzą o historii Myśliborza i jego zabytkach. Na rynku uważajcie na ludzi w dziwnych strojach!

Brama Pyrzycka w Myśliborzu

 

W godzinach naszego wydarzenia - wstęp wolny!

 

 

 

 

 

Partner:

 

Organizator:

Bielik Logo

 

 

 

 

Nasza strona korzysta ciasteczek dla Twojej wygody i zwiększenia funkcjonalności