RT Myriad - шаблон joomla Joomla

Swobnicki zamek to jedna z ciekawszych budowli tego typu w regionie. Wzniesiono go z czerwonej cegły i oparto na planie kwadratu o boku ok. 50 metrów. Obronne mury były wysokie na 15 metrów, a ich szczyt pokrywały blanki (czyli tzw. zęby, między którymi znajdowały się puste przestrzenie umożliwiające ostrzał nacierających wrogów).

Narożna wieża była najpotężniejszym elementem zamku. Baszta o kwadratowej podstawie zmieniała swój przekrój na cylindryczny w wyższych partiach. Jej szczyt znajdował się na wysokości 30 metrów nad ziemią. W dolnych kondygnacjach mieściły się lochy. Ponad nimi, w zewnętrznym murze zostały umieszczone wąskie otwory strzelnicze.

Zamek w Swobnicy.
Zamek w Swobnicy.

Półwysep, na którym stał zamek został przekopany – odcięty od lądu. Tym samym wody jeziora opływały mury z każdej strony. Dzięki takiemu rozwiązaniu, warownia była bardzo trudna do zdobycia przez potencjalnych najeźdźców. Miejscowość zyskała wtedy na znaczeniu i stała się siedzibą zakonnego komtura.

Po wojnie trzydziestoletniej joannici opuścili zamek, jak i całą ziemię bańską. Od tego czasu budowla miała wielu różnych właścicieli i wielu z nich dostosowywało ją do swoich potrzeb i gustu. Tym samym zatracony został pierwotny, obronny charakter warowni.
 
W 1680 roku była to własność księżnej Doroty Szlezwicko-Holsztyńskiej. Za jej sprawą, zamek stał się modną na ówczesne czasy rezydencją, noszącą znamiona stylu barokowego. Wyposażony został m.in. w sztukatorskie dekoracje, kominki, zdobione posadzki i ścienne malowidła.
W historię joannickiej budowli wpisali się także Fryderyk Wilhelm oraz cesarz Wilhelm II. Po drugiej wojnie światowej mieścił się tu lokalny PGR. Wraz z upadkiem socjalizmu, budowla dalej przechodziła z rąk do rąk – tym razem prywatnych. Dla zamku był to czas popadania w ruinę.

Na szczęście w ostatnich latach gminie Banie udało się odzyskać ten cenny zabytek. Od razu przystąpiono do prac porządkowych. Teren otaczający warownię nie przypomina już dżungli, a dzięki dotacji z samorządu województwa zachodniopomorskiego został wyremontowany dach nad wschodnim skrzydłem zamku.

Pod koniec 2013 roku zakończył się remont zamkowej wieży, która obecnie jest dostępna do zwiedzania. Zdecydowanie było to jedno z najważniejszych wydarzeń w regionie. Bezcenny i unikatowy zabytek krok po kroku odzyskuje swój blask.

Wszystkie prace zakończyły się w terminie i 19 października można było zobaczyć okolicę już ze szczytu zamkowej baszty. Kolejka była długa, a widok z góry – niemalże zaczarowany. Wszystko dzięki szacie wyjątkowo ciepłych, jesiennych barw, otaczających dawną warownię joannitów. Uroczystość odbyła się w klimatycznej atmosferze, przy dźwiękach muzyki dawnej.

Widok z zamkowej wieży.
Widok z zamkowej wieży.

Zamek w Swobnicy jest też jednym z punktów m.in. Sierpniowych Spotkań z Historią w Baniach. Podczas rycerskiej imprezy można było udać się na zamek, posłuchać o jego historii oraz poznać plany związane z jego renowacją.

Warownia znalazła się także na mapie „Rajdu Pamięci” po gminie Banie. To tutaj zbiegały się szlaki wszystkich uczestników imprezy kończącej Europejskie Dni Dziedzictwa.Zamek w Swobnicy jest też jednym z punktów m.in. Sierpniowych Spotkań z Historią w Baniach. Podczas rycerskiej imprezy można udać się na zamek, posłuchać o jego historii oraz poznać plany związane z jego renowacją i odbudową.

Nasza strona korzysta ciasteczek dla Twojej wygody i zwiększenia funkcjonalności