RT Myriad - шаблон joomla Joomla

Dłusko Gryfińskie
Kościół w Dłusku Gryfińskim

Dłusko Gryfińskie to jedna z niewielu miejscowości, których położenie samo w sobie jest atrakcją. Ta niewielka wioska znajduje się na rozległej polanie spokojnego lasu, w sąsiedztwie wielu pięknych jezior.

Kościół
Historia Dłuska Gryfińskiego rozpoczyna się w czasach średniowiecza. Już w drugiej połowie XIII wieku, został tu wzniesiony kamienny kościół. Na przestrzeni lat świątynia była dwukrotnie przebudowywana. Podczas remontów wyposażono ją m.in. w drewnianą wieżę. W 1974 roku wybuchł tutaj pożar, który wyrządził spore szkody. Jednak już rok później kościół został odbudowany.

Do dzisiaj przetrwały także inne budynki
z dawnych czasów takie jak stodoła z XIX wieku, czy domy z niezmienioną stolarką drzwiową i okienną oraz zachowaną elewacją.

Aktywny wypoczynek
Wizyta w Dłusku może być ciekawą opcją dla miłośników rowerów. Leśne ścieżki wychodzące z miejscowości pozwalają na objechanie całego pasa jezior, od Bań aż do Trzcińska-Zdroju. Wystarczy pedałować zaledwie 4 km na północny-zachód od Dłuska, żeby znaleźć się na brzegu jednego z większych jezior okolicy – Długiego. Podobna odległość w kierunku południowo-zachodnim dzieli nas od Jeziora Strzeszewskiego.

Na wysokości Swobnicy można wjechać na zielony szlak rowerowy, który prowadzi przez najciekawsze miejsca gminy Banie. Całkowita jego długość wynosi 28 km.

Obfitość jezior to raj także dla wędkarzy i kajakarzy. Łącząca osiem jezior rzeka Tywa, świetnie nadaje się na spływ, a malownicza trasa na długo pozostanie w pamięci turystów.

Warto zobaczyć:
Kościół kamienny z XIII wieku.
XIX wieczna zabudowa wsi.

Nasza strona korzysta ciasteczek dla Twojej wygody i zwiększenia funkcjonalności