RT Myriad - шаблон joomla Joomla

Górnowo
Kościół w Górnowie

Pierwsze informacje o tutejszej osadzie pochodzą z 1202 roku i związane są z zakonem cystersów z Kołbacza. Dzisiaj Górnowo jest niewielką, śródleśną wsią, położoną 7 km na południe od Bań.

Grodzisko
Miejscowość znajduje się na rozległej polanie. Oddalony o kilkaset metrów las z licznymi ścieżkami i jeziorami jest niezwykle urokliwym miejscem.

Z Górnowa wystarczy iść 1 kilometr na zachód, żeby znaleźć się nad brzegiem jeziora Górnego. To tutaj zachowały się ślady funkcjonowania dawnych społeczności. Przy jego zachodnim brzegu, na porośniętym bukowym lasem wzgórzu, znajduje się grodzisko z pozostałościami wałów obronnych.

Osada datowana jest na IX-X wiek. W 1957 roku były tutaj przeprowadzane badania archeologiczne. Pod średniowiecznym wałem znaleziono fortyfikacje obronne kultury łużyckiej mające ok. 2,5 tysiąca lat.

Aktywny wypoczynek
W odległości kolejnych kilkuset metrów od tego miejsca natrafimy na stawy hodowlane i największe jezioro w gminie – Długie. Przez miejscowość i okoliczne lasy przebiega także zielony szlak rowerowy. Jest to główna trasa po gminie Banie, prowadząca w najciekawsze jej miejsca – od najważniejszych miejscowych zabytków po piękne lasy i jeziora. Długość szlaku wynosi 28 km.

Kościół
W południowej części Górnowa znajduje się kościół. Jego powstanie datuje się na końcówkę XIV wieku. Zbudowano go z granitowych bloków i osadzono na planie prostokąta. Dach jest dwuspadowy, pokryty dachówką ułożoną w „rybią łuskę”.

Początkowo świątynia nie posiadała wieży. Dobudowano ją na przełomie XV/XVI wieku i oparto również na kształcie prostokąta. Na przestrzeni lat, dokonywano tu wielu modernizacji. Podczas jednej z nich – pod koniec XIX wieku – znacząco zmieniono wygląd świątyni.

Szczyt wieży przerobiono na taras widokowy z ceglaną balustradą. Na środku tarasu pobudowano drugi, ceglany człon, oparty na ośmiokątnej podstawie. Całą konstrukcję zamknięto stożkowym hełmem. U podstawy wieży znajduje się ostrołukowy portal, który prowadzi do jednonawowego wnętrza kościoła. W zachodniej części znajduje się chór, oparty na czterech belkach. Wejść tu można schodami z kruchty, które prowadzą także na wieżę. W prezbiterium znajduje się barokowy ołtarz, bez ambony, pochodzący z XVIII wieku. Do czasów powojennych kościół posiadał także organy. Jednak w latach pięćdziesiątych przeniesiono je do innej świątyni.

Teren przykościelny ogrodzony jest kamiennym murem. Do środka prowadzi kuta brama, zawieszona na ceglanych filarach. W bezpośrednim sąsiedztwie kościoła zachował się cmentarz z powojennymi nagrobkami.

W 2015 roku, w kościele odkryto najstarszy polichromowany strop na całym Pomorzu Zachodnim. Odkrycia dokonał pracownik Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, pan Michał Dębowski. Wiek stropu potwierdziły już badania dendrochronologiczne. Wynika z nich,
że zabytek ma 450 lat.

Określono także lata, kiedy ścięto sosny i buki użyte do budowy więźby dachowej. Musiało mieć to miejsce pomiędzy 1702 a 1704 rokiem. Te daty robią wrażenie.

Warto zobaczyć:

  • Kościół z XIV wieku.
  • Powojenny cmentarz przykościelny.

Nasza strona korzysta ciasteczek dla Twojej wygody i zwiększenia funkcjonalności