RT Myriad - шаблон joomla Joomla

Rowerowe podróże

Ścieżka rowerowa w miejscu dawnej linii kolejowej

Ścieżkę rowerową na trasie Sosnowo-Lubanowo-Banie-Swobnica otwarto w czerwcu 2012 roku. Daje ona świetną okazję do zwiedzenia dużej części obszaru Ziemi Bańskiej i prowadzi przez jej najatrakcyjniejsze tereny. Ścieżka o długości 15,8 km została poprowadzona w miejscu dawnej linii kolejowej nr 423 wybudowanej w 1895, zamkniętej w 1991 roku.

Na trasie na rowerzystów czeka wiele atrakcji – co kilka kilometrów zlokalizowane są miejsca, w których można odpocząć i rozpalić ognisko oraz tablice informacyjne wskazujące na najważniejsze obiekty miejscowości, przez jakie ich prowadzi. 

Pokonując kolejne etapy ścieżki poznacie uroki polodowcowego krajobrazu Ziemi Bańskiej. Rozpoczynając swoją podróż w Sosnowie, kierując się w stronę Lubanowa, przejedziecie wysoko zawieszonym mostem nad rzeką Tywą. Już w Lubanowie czeka na Państwa miejsce, w którym będziecie mogli odpocząć i dowiedzieć się więcej o miejscowości. Droga z Lubanowa przez Tywicę prowadzi obok zabytkowego młyna wodnego oraz wiatraka holenderskiego.

W dalszej części trasy do Bań ukaże się Państwu przepiękna panorama miejscowości, z widokiem na pola, lasy, jezioro Dłużec. I choć ścieżka rowerowa prowadzi wokół miejscowości, naprawdę warto na chwilę z niej zjechać, by wypocząć nad jeziorem, przyjrzeć się architektonice i zabytkom Bań. Ponadto nad jeziorem prowadzona jest wypożyczalnia kajaków i rowerów wodnych, co z pewnością umili Państwu czas spędzony na terenie gminy. 

Z tego miejsca możecie wyruszyć w stronę Swobnicy. Ścieżka rowerowa poprowadzi Państwa obok Baniewic. Tam, od miejsca przeznaczonego do odpoczynku jest niedaleko na plażę, na której również czeka wiele atrakcji – wypożyczalnia sprzętu wodnego, miejsce na ognisko, gry i zabawy. Z Baniewic, jadąc tylko w głębi lasu, dojedziecie Państwo do Swobnicy. Już w samej miejscowości, skręcając w lewo, traficie na plażę Jeziora Długiego, która w 2015 roku została zabezpieczona i odnowiona przez mieszkańców wsi. Zjeżdżając ze ścieżki rowerowej możecie się Państwo udać na zwiedzanie zamku joannickiego, który jest najcenniejszym zabytkiem całej gminy Banie.

 

Nasza strona korzysta ciasteczek dla Twojej wygody i zwiększenia funkcjonalności